Güven Sarsıcı Ebeveyn Davranışları

Güven Sarsıcı Ebeveyn Davranışları

En sık rastlanan bazı güven sarsıcı anne-baba davranışları:

-Çocuğun duygularına önem vermemek, daha da kötüsü olumsuzlamak (“Sen köpekleri seversin. Şimdi ağlamayı bırak.” “Ne var şimdi bunda ağlanacak?!” )

-Doymasına rağmen bir bebeği ya da çocuğu biraz daha yemesi için zorlamak (“Hadi ama az kaldı, biraz daha… Hadi, hadi, uçak geliyooor!” )

-Çocuğun fikrini değiştirmesi için aklını çelmeye çalışmak (“Hadi ama kızım, annesi Ela’yı buraya ikiniz oyun oynayasınız diye getirdi.” )

-İletişim kurmamak ( Bebeğiniz daha konuşmaya başlamadan önce bile onunla bir diyalog içine girmiş olmanız gerekir. )

-Çocuğunuza hiçbir uyarı yapmadan ve onun hiçbir sorun yaşamayacağını düşünerek; onu yeni bir oyun grubu gibi sosyal buluşmalara götürmek ( Bilişsel olarak çocuğu hazırlamak güven verir. Nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı, ondan beklediğiniz davranışları vb önceden çocukla paylaşmak – çocuğun önünü aydınlatmak- çocuğu rahatlatır. )

-İşe veya bir gezmeye giderken, bir olayla karşılaşmamak için evden kaçarcasına ve ona hissettirmeden ayrılmak ( Evet, bir protestoyla karşılaşmamış olursunuz ama çocuğunuzda bıraktığınız his “annem/babam bir anda ortadan kayboluyor, ben güvende değilim”dir! )

-Söylediğiniz bir şeyin tersini yapmak ( “Şeker zararlı, yiyemezsin” deyip, ağladığında bir an önce sussun diye bir seferlik de olsa şeker vermek )

-Annenin dediğine babanın, babanın dediğine annenin çocukların önünde itiraz etmesi ( Anne çikolata vermek istemediğinde, babanın çocuğa istediğini vermesi gibi. Annenin söylediğini baba, babanın söylediğini anne çocukların önünde bozmamalı! )

-Bir gün evet denilen şeye, başka bir gün hayır demek ( Evde mutlaka genel kurallar olmalı, kurallarda farklılık durumları olduğunda çocuklara muhakkak açıklanmalı. )

-Verilen sözlerin yerine getirilmemesi ( Verilen sözler muhakkak yerine getirilmeli, aksi durumlar olduğunda mutlaka açıklaması yapılmalı. Yerine getirilemeyecek sözler verilmemeli.)

GÜVEN, HER ŞEYDİR!


Farkındalıkla...
Ebeveynler Olarak, çocuklarımızın İLK Ve EN ÖNEMLİ yol göstericileriyiz.
Yaşam yollarında ve maceralarında onlara yardımcı oluyoruz.
Sevgili anne babalar;
Sizlere bu önemli yolculuğunuzda eşlik etmek benim için çok değerli bir paylaşım. Bebeklik döneminden başlayarak, karşılaşma olasılığınız olduğunu düşündüğüm ana konularda sizlere önerilerde bulunacağım. Yolumuz meşakkatli, bir o kadar da değerli. Çocuklarımız bizim geleceğimiz; avuçlarımızın içinde tuttuğumuz değerin farkında olmamız dileğiyle…
Psikolog Nazlı Avcıl ÖKKE