Cinsel Gelişim Döneminde Çocukların Sorabildiği Sorular ve Cevapları

Cinsel Gelişim Döneminde Çocukların Sorabildiği Sorular ve Cevapları

Soru : “Neden benim de ağabeyim gibi şeyim yok?”
Cevap: “Kızlar ve erkekler ayrı ayrı yaratılmışlardır. Kızlarda öyle birşey yoktur ki, onlar büyüdüklerinde anne olabilsinler. Sadece anneler çocuk yapabilirler. Erkeklerin böyle birşeyi vardır, ama onlar anne olamaz, bebek yapamazlar.”
“Kadının çocuk dünyaya getirmesi için böyle bir yapıya ihtiyacı vardır.”

Soru : “Babamın neden göğsü yok?”
Cevap : “Yalnız annelerin göğüsleri olur ki, yeni doğan bebeklerini besleyebilsinler.”

Soru : “Bebekler nereden gelir?”
Cevap : “Çocuklar annenin içinden çıkarlar. Onlar annenin karnında büyüler. Annelerin içinde çocukların büyümesi için sıcacık bir yer, bir bebek yuvasu vardır. Kızlar büyüğünce anne olabilir, bebek yapabilirler.”

Soru : “Bebek nereden dışarı çıkar?”
Cavap : “Annenin bacakları arasında bir açıklık vardır. Bebek yeterince büyüdüğünde, doktorun yardımıyla, o açıklıktan kolayca dışarı çıkabilir.”

Soru : “Bebek annenin içine nasıl girer?”
Cevaplar : (3-4 yaş) “Anne karnında bebek tohumları vardır. Bu tohumlar özel bir yuvada büyürler.”
(5-6 yaş) “Tüm kız ve kadınların bedeninde pek çok minik yumurta vardır. Bunlar kuş yuvalarında gördüğümüz ya da yediğimiz yumurtalara benzemezler. O kadar küçüktürler ki, kalemle çizdiğin bir nokta bile daha büyük olacaktır. Çok küçük olmalarına rağmen bu yumurtalar çok önemlidirler. Bir kadın çocuk sahibi olmak istediğinde, bu yumurtalar rahim denen özel bir yerde bebeğe dönüşmeye başlarlar. Rahim, annenin bedeninin içindedir ama yiyeceğin gittiği mide ile aynı yer değildir. Bebek uzun bir sürede büyür, gelişir. Bebek doğuma hazır olana kadar bir okul yılı kadar zaman geçer.”
(7-8 yaş) “Erkek ve dişi hücre birleşip bebeği oluşturur. Babanın rolü bu tohumlardan birini anneye vermektir.”

Cevabı önem taşıyan bir soruda; Bu birleşmenin nasıl olduğu sorusu.
Cevap : “Anne ve babanın yan yana yatması ve sevgi ile dolu olmaları” cevabı yeterlidir.

Soru : (7-8 yaş) “Anne karnında bebek nasıl nefes alır ve yemek yer?”
Cevap : “Anne karnındaki bebek bizim gibi nefes almaz ve yemek yiyemez. Hava ve yiyeceği annesinin karnından göbek kordonu denen uzun beyaz bir boru aracılığıyla alır. Bebek doğduktan sonra nefes alır ve süt içer. Artık bu kordona ihtiyacı yoktur. Doktor bu kordonu keser, bu bebeğe acı vermez, çünkü bu kordonda hiç sinir yoktur.”

Farkındalıkla...
Ebeveynler Olarak, çocuklarımızın İLK Ve EN ÖNEMLİ yol göstericileriyiz.
Yaşam yollarında ve maceralarında onlara yardımcı oluyoruz.
Sevgili anne babalar;
Sizlere bu önemli yolculuğunuzda eşlik etmek benim için çok değerli bir paylaşım. Bebeklik döneminden başlayarak, karşılaşma olasılığınız olduğunu düşündüğüm ana konularda sizlere önerilerde bulunacağım. Yolumuz meşakkatli, bir o kadar da değerli. Çocuklarımız bizim geleceğimiz; avuçlarımızın içinde tuttuğumuz değerin farkında olmamız dileğiyle…
Psikolog Nazlı Avcıl ÖKKE