Modern toplumun dertli anneleri “Güvenli Bağlanma”

Günümüz modern toplumunda anne olmak zor zanaat…

Modern toplumun ilk yozlaşmışları biz değiliz elbet her kuşakta artarak günümüze kadar uzanıyor ve devamıda gelecek… Günümüz anneleri internet başında, yada kitaplarda olmadı pedagoglarlarda arıyor derdinin çaresini… Her konuda olduğu gibi bu konuda da bilgi kirliliği oldukça fazla. Her işin hakkını vererek yapanı olduğu gibi sadece yapanı da var. İçinize sinmeyen en ufak bir fikri bile uygulamamak kendinize ve çocuğunuza yapacağınız en iyi tercih. Devamı hakkındaModern toplumun dertli anneleri “Güvenli Bağlanma”

Çocuklu tatil

İlk tatil maceralarımızı okumuşsunuzdur… Orada anlattığım güzelliklere birde çocuğunuz için ince detayları düşünerek yazmak istedim. İlk söyleyeceğim şey siz kendinizi nasıl hissederseniz çocuğunuzda bu durumu hissedecek ve aynen yaşayacaktır. Tatiliniz ister gezmeli, ister yan gelip yatmalı olsun; rahat olun.  Her anından zevk almaya bakın. Tatil dinlemeyecek erkenden sizi kaldıracaktır, olsun her uyuduğunda onunla uyumayı ihmal etmeyin yeter […]

Aras’la ilk tatilimiz

Aras’la ilk tatilimize hazırlanırken, çocuklu tatille ilgili birçok hikaye dinlemiştim. Onların etksiyle de olacak ki, pek umutlu değildim bu tatilin tatil olacağından. Antalya’da bir otelde herşey dahil rezervasyonumuzu yapmıştık. Uçak biletlerimizde tamamdı. Bincez gidicez, yatcaz kalkcaz gelcez. Herşeyi en basit haliyle tasarlamıştık. Aras’ın uykusu ve yemeği dünyanın en önemli şeyleriydi benim için. “Sen çocuğa değil […]

Çalışırken emzirmeye devam etmek

Benim emzirme trafiğim şöyle oluyordu; Sabahları işe gitmeden hemen önce emziriyordum (sabah 7sularında), iş yerinde de 4 saat sonra 11de süt sağıyordum, bir 4 saat sonra yine 15 gibi tekrar sağıyordum, 5te koşa koşa çıkıp 6 ya doğru evde oluyordum ve Aras gıdasına, bende oğluma kavuşmuş oluyorduk.. Aras’a ertesi gün için 2-3 öğün çıkmış oluyordu.

Devamı hakkındaÇalışırken emzirmeye devam etmek

Çalışan anne mi, evde oturan anne mi?

DSC01316

Aras tam 4 aylık olmak üzereydi izin süresi dolduğunda. Ancak tek gıdası anne sütüydü, ve öyle bağımlıydı ki hala işe başlamanın hiç oluru yok gibiydi. İmkanlarda müsait olduğundan 2 ay da ücretsiz izin aldım hiç düşünmeden. Ama bu sürede hızla geçiverdi. Artık ek gıdalara başlamıştık azda olsa ama yine ağırlık anne sütündeydi.

Devamı hakkındaÇalışan anne mi, evde oturan anne mi?

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak

0-2 yaş arası olarak ayırabileceğimiz dönemde çocuklarımızı kitapla tanıştırmış olmak oldukça önemli.. Doğru tercihler yapabilirsek, ilgisini çekmeyi başarabiliyoruz.

1172998_478060708979358_1635530504_nAras 14 aylık

Bu dönemde uygun olan kitabı seçerken bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Çocuğunuzun ilgi alanlarını da işin içine katarsanız sonuç harika oluyor.

Devamı hakkındaÇocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak