Ve Okul Seçimini Yaptık; Ekokids “Orman Okulları”

Kardeşinin doğması sonucu benim işe dönüş sürecimin uzaması ile okul hayatını erteleyebileceğimiz, ortak isteğimiz ve ortamımız olduğundan şimdiye kadar Aras’ı okula göndermeyi hiç düşünmedik. 2saatlik oyun gurubu denemesi de hüsranla sonuçlanmıştı.

Son zamanlarda okulsuzluk ve bunu başarabilen bir çok aile gözüme takılmaya başladı ki gerçekten çok güzel bir iş yapıyorlar, hayranım.
Aras ise 4 yaşını doldurdu ve şimdiye kadar okullu olmamış olmasının kesinlikle bir dezavantajını görmüyorum. Aksine bir okula gitmiş çocuktan daha fazla bilgi ve ilgi ile hemde kardeşi ile dolu dolu geçen günlerini hiç bir okul dolduramazdı düşüncesindeyim.
Keşke tüm gününü kendi isteği doğrultusunda geçirebilecek bir ortam olabilseydi. Sakin dingin bir yaşam, maddi kaygısı olamayan ebeveynler, ihtiyacı olan bilgi ve materyeli sunabileceğimiz bir ortam, ve bol bol gezerek yaşayarak öğrenebileceği bir hayatımız ve arkadaşları olsaydı. Ama hayat o kadar kusursuz ve mükemmel değil malesef. Birini sunsam bir diğerinde eksik kalacağım. Okula gideceği dönemde katkım hiçbir şekilde azalmayacak ama benden bağımsız bir ortamda kendi işini görecek olması, yeni şeyler öğrenirken kendi başına olması ve her karakterden yaşıtıyla bir ortama girecek olması, onu hayata hazırlayacak, öz güvenini ve hayattan beklentilerini pekiştirecek kanısındayım.

Bu düşüncelerle okullu olma yolunda ilk adımımızı attık.
Bayram öncesi oryantasyon haftası olarak geçirdiğimiz süreçte ise gördüm ki Aras’ın bu ortama gerçekten ihtiyacı varmış. Karamsar olduğum kadar kötü değilmiş durum.
İlk izlenimi ve onda uyanan duygu çok olumlu oldu. Yaşadığı deneyimden çok memnun, zorlanıyor olmasına rağmen hemde. Bir öğretmenden komut alması uygulaması, alışkın olmadığı gürültü ve kargaşa ortamı, yaşıtlarıyla aynı ortamı paylaşmak. Onun için çok yeni şeyler ve deneyimlemekten memnun.
O yüzden çok iç rahatlığı ile yolumuza devam etme dönemindeyiz. Koca bir şükür.

Okul seçimi ise ayrı bir serüven.
Yaşadığımız yerde birçok, hatta haddinden fazla çocuk yuvası var. İçlerinde iyi olanlar vardır belki ama şansa bırakamayacağım bir durum olduğundan sadece kurumsal yerleri seçtim ön eleme için.

Önem verdiğim ve istediğim şey, Aras’ın isteyerek okula gitmesi, orada mutlu olması, kendini güvende hissetmesi. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecek düşüncesi. Okuldan beklentim doğal bir ortam sunması, her manada.

Bir tanesi 20 kişiye 1 öğretmen veriyordu. Tuvalet ve öğretmene yardım gibi ihtiyaçlar kat hizmetlisi tarafından karşılanacaktı. Bu koşul benim seçmemem için yeterliydi.

Bir diğeri ciddi anlamda hem bilindik, hem tecrübeli hemde kusursuz bir işleyiş halindeydi.
Sanırım burasını tercih etmem gerekir düşüncesindeydim ama içten bir evet, çıkamıyordu. Öğretmenin tam gün her etkinliği fotoğraflayıp ailere sunma gibi bir görevi vardı. Konuşma yaptığım yetkili ‘sanki tüm gün yanındaymışsınız gibi şahit olacaksınız’ dedi gururla. Çok saçmaydı!

Bir diğeride, yeni bir oluşum olması sebebiyle çokça acaba dememe rağmen içimden evet sesleri yükseliyordu. “Orman Okulu” eğitim modelini seçmiş olan Ekokids, ortam olarak doğal ve çocuğun doğasına uygun bir yapısı vardı. En azından ilk aşamada bize anlatılan, vizyon ve misyonu bu yöndeydi. Her türlü hava koşulunda özenle hazırlanmış dış alan aktivitelerini gerçekleştirecek olmaları günümüz okullarına göre bir ayrıcalıktı.

Karar vermek olunca iş, ki bu konuda pek iyi değilim, kararsızın önde gideniyimdir. Bu yüzden kararları zamana bırakmaya bayılırım, çünkü sonucunda pişman olmam, acele etmem, hayat bir işaret verir bana.
Yine aynı modda iken, cevap Aras’tan geldi.

Yine bir gün parktayken, daha önce parkta hiç böyle birşey yapmamış olmamıza rağmen, eline dallar alıp, “bana çamur lazım” diye dolanmaya başladı. Evet Aras’ın buna ihtiyacı vardı. Benim için bu işaret yeterliydi.
Ki Ekokids tamda bu amaçla yapısını kurmuştu.
En endişeli olduğum konuda okuldan öte öğretmeniydi, bu konuda da şans bizden yana oldu, Aras’ın ilk günden sevdiği dünya tatlısı ve işin altından kalkabilecek kapasitede bir öğretmeni var.
Okulun hedefleri doğrultusunda bu yılda amacına ulaştığını görmek, bizi de çok mutlu edecek.
Yeni oluşmasının verdiği heyecan ve şevkle iyi bir yıl çıkaracak olacaklarından oldukça umutluyum.
Bu tarz okulların artması, hatta amacından sapmış eğitim öğretimin ortak bir payda altında çocukların mutlu olabileceği ve sonuç olarak öğrenebileceği okul ortamının olması en büyük isteğim. Hakkımız olanı istemekten öte değil aslında ama bir hayal şimdilerde.

Umarım bu yıl çocukların okulda mutlu olduğu, zevk alarak ve güvende vakit geçirdiği bir yıl olur.

20160915_233945

20160916_090000
Aras’ın ilk okul günü:) 05/09/2016

“Ve Okul Seçimini Yaptık; Ekokids “Orman Okulları”” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba. Ekokids hakkında yorumlarınız nasıl? Memnun kaldınız mı? Ben de oğluma kreş arayışındayım. Fikirlerinizi paylaşır mısınız. Teşekkür ederim

    1. acemi anne-Seda Çetiner

      Merhaba, orman okulları pedagojisine göre eğitim veren birim kurum olduğu için çok sevdik biz. Mutlaka bir bakın derim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir