Çocuk kitaplarındaki mesajlar; Ay’ı kim çaldı!

image

Çocuklara kurduğumuz her cümle en yalın anlamı ile anlaşılıyor ve çok dikkatli olmak gerekiyor. Kendi konuşmamıza dikkat ettiğimiz gibi bir de okuduğumuz kitaptaki cümleleri filtreden geçirmemiz gerekiyor! Hemde onlar için yazılmış çocuk kitaplarını!
Bir severek ama değiştirerek okuduğumuz kitabımız daha!
Aras’ın Ay merakının tavan yaptığı zamanlarda kitapkurduanne tavsiyesi ile almıştım bu kitabı. “Çaldı” kelimesi hiç içime sinmemişti ama “aldı” diye değiştirerek okurum dedim. Öyle de yaptım. Kitapta çocukcağız ay’ı gökte göremeyince kibarca tüm hayvanları gezip soruyor;
“Ay’ı gördün mü onu hiçbir yerde bulamıyorum da” diye.

Kitabın ilerleyen sayfalarında birde komşunun kedileri için koyduğu mamayı yiyen porsuğa soruyor.
Kedinin mamasını niye porsuk yesin! İzinsiz başkasının malına el koymayı normalleştirmiyim diye orayıda değiştirerek okuyorum. Bir sefer kaptırdım kendimi yazdığı şekilde okudum da Aras “Nee! kedinin mamasını neden porsuk yemiş! diye ağlayacaktı neredeyse! Ay yanlış okudum dedim hemen düzelttim. Değiştirmekle doğru yapmışım yani! Benim kuruntum değilmiş.

Şimdi düşünüyorum, bu tarz detaylar çocuk kitaplarını yazan kişilerin gözünden kaçtı hadi, hiç mi çevresinde okutmadı baskıdan önce, hiç mi bunları fark eden olmadı. Hadi kimsede fark etmedi, ben çocuk kitabı yazsam birde psikologlara okutur çocuklarda kötü bir izlenim bırakacak anlatım, kelime var mı diye fikir alırdım. Benim bir okumada gözüme batıyorsa, bu işi yapanlar fark etmiyor mu?

Baskıdan önce böyle bir denetimden geçmiyor mu bu kitaplar çok merak içindeyim?

image

1 thought on “Çocuk kitaplarındaki mesajlar; Ay’ı kim çaldı!

    Fatma Kopuz

    (7 Ocak 2016 - 09:42)

    Aynen kayılıyorum
    ” İçimdeki Aslan ” kitabını da ben sas merkezinin tavsiyesi üzerine almıştım ama içinde çok uygunsuz kelimeler var değiştiriyorum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir