Bir çocuk ve uyku eğitimi 2

Yazının ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

“Uyku Meleği” önce nasıl bir uyku düzenimiz olduğunu tespit etmek amaçlı bir form doldurmamızı istedi. Ve bundan yola çıkarak neleri yanlış yaptığımızı tespit ettik. Nasıl olması gerektiği konusunda yönlendirildim. Bu bilgileri aynen paylaşıyorum.

Çocuğun uyuması için ona ait bir yer olması gerekiyor. Bunun odası olduğunu düşünelim. Aras benim odamda yatağıma bitişik olan yatağında yatıyordu.

Ortam için yapılması gerekenler;
En az 15dk. mevsim ne olursa olsun oda havalandırılmalı.
Oda sıcaklığı 18 derecenin üzerinde olmamalı. Öyle aman soğuk deyip evin ısısını arttırmayın. Kaliteli uyku için oda sıcaklığı en önemli kriter.
Oda içinde ışığın yanmasına alıştırılmamalı. Diyelim ki artık çok geç mutlaka bir ışık olmasına alışkın; odanın dışından girecek doğal bir ışık (pencereden giren ışık) tercih edilmeli. O da olmadı, koridordan gelecek çok hafif bir ışık sağlanmalı. İlla odada olacak ikna edemiyoruz derseniz 4volt gece ampulleri tercih edilmeli.

Uyku öncesi rutinlerine gelecek olursak;
3yaşındaki bir çocuğun uyumuş olması gereken saat en geç 8:30!
Tam yarım saat önce tüm hazırlıklarınızı tamamlamalısınız. Pijamalar giyilmiş, aile fertleriyle vedalaşılmış, dişler fırçalanmış vs.

8 de odasına girmiş tüm hazırlıklar bitmiş olmalı. Son yarım saat tamamen çocuk ve yatıran kişi ile özel zaman. Işık kapatılmadan! uyku ortamı yaratmadan tamammen aydınlık bir ortamda, çocuğun uyuyacağı oda içinde geçirilmesi gerekiyor.
Bu kitap okumak, gün içinde olan bitenle ilgili muhabbet etmek ve özellikle uyku öncesi çoşan neden sorularına cevaplar vermek için ayrılmış özel bir zaman.

Ve bu süre dolduğunda öpücüğümüzü verip, iyi geceler dileyip, ışığımızı kapatıyoruz. Bu andan itibaren iletişimi kesiyoruz. Işığın sönmesi artık uykuya geçiş olduğu bilincini oluşturuyor böylece. 2yaş sonrası çocuklar artık iletişime açık oldukları için tüm yapacaklarınızı tek tek anlatmanız, ne olup bittiğini anlaması açısından önemli.

“Artık uyku öncesi bunları yapacağız sonra seninle vakit geçirip istediğin 2-3 kitabı okuyabilirim, sohbet edebiliriz, uyku zamanı geldiğinde (saati göstermek daha etkili oluyor) saat şuraya geldiğinde ışığımızı kapatacağım ve uyuyacağız.”
Net ve kesin olmak kuralları ezmemek tabiki çok önemli.
Çocuklar rutinleri, istikrarlı olmayı severler.

Öğle uykuları akşam uykusunu çok etkiliyor. Öğle uykusu en az 45dk olmak kaydıyla mutlaka olmalı. Çok uykusuz kalan çocuğu uyutmak çok daha zor, bunu herkes biliyor ve deneyimlemiştir diye tahmin ediyorum. Çoğu kişiye erken gelebilecek saatte yatmak önemli. Erken yatıp erken kalkmak vücut saatine uygun olan durum.

Biz tam yatmadan meme bırakma zamanından kalma koca bir bardak süt içme rutinimiz vardı. Uyuduktan 2 saat sonra çiş için uyanıyordu kesin. Amaç deliksiz uyku olduğundan içtiğimiz sütün saatinide erkene çektik böylece çiş için uykuyu bölmemiş olduk. Süt içmemeye ikna etmek en zorlandığım kısım oldu 🙂
İlk gün uyuması 40dk, 2.gün 20dk sürdü. Sonrasında ise 10dk yı bile gördük.

Aras’la bizim hedefimiz artık ayakta sallanma olmadan direk kendisinin uykuya dalabilmesiydi. Başardık. Ve bunu imkansız gibi görüyordum. Kardeşinin doğmasına az bir zaman kala kendi odasına alıştırma fikri hiç doğru gelmemişti. Ki çok doğru bir karar vermişim.
Bu bilgiler benim çok işime yaradı. Umarım sizde faydasını görürsünüz…

image

Bir sonraki yazı kendi odasında uyumaya alıştırmakla ilgili olacak…
Derin uykulu geceler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir