Doğumda genel anestezi mi, Epidural mı?

Zaman su gibi akıp haftalar ilerledikçe eğer normal doğum yapma gibi bir şansınız yoksa ekstra karar vermeler gerekiyor. Buda ayrı bir sorumluluk olarak yükleniyor omuzlarınıza.

Doktorunuzun tercihi çok önem kazanıyor tabii ki. Ben hem epidural hem genel anesteziyi yaşamış olarak tavsiye değil, sadece deneyimlerimi anlatıyor olacağım her zamanki gibi. Kişiden kişiye ve durumdan duruma herşey çok farklılık gösterebilir.

İlk doğumumda, Aras’ta Epidural istemiştim doktorumda onaylamıştı. İlk doğduğu anı görebilecektim. Babası da doğuma girebilecek, hem yanımda olabilecek hemde doğumu görebilecekti. Kendimde olacaktım hemen emzirebilecektim. Çok güzel bir tercihti.

Ameliyathanede belden yapılan iğnelere gelince sıra biraz panikledim ne yalan söyliyim. Ama öyle bir acısı yok rahat olun. Yok yok ama benim kemik yapımın sıkışıklığından dolayı bu iş baya uğraştırdı yapan kişiyi, dolayısıyla beni. Ve tamam yaptım dediğinde vücudumda belden aşağı başlayan bildiğiniz uyuşma hissi hiç hoşuma gitmedi. Hissizlik yerine uyuşma hissini hissetmek bende “Tutmadı galiba, hissediyorum!” diye paniklememe sebep olmuştu. Görevli kişiler çok ağrılı olan sonda takma işlemini tamamladık hissettin mi diye sorduklarında ikna olmuştum hissetmediğime.

Eşimle birlikte Aras’ın doğumuna şahit olmuştuk. Ama hemen sonrasında beni uyutmaya karar verdiler. Genelde böyle bir durum olmuyor aslında. Kendime gelip, Aras’ı emzirmeye başladığımda doğalı 2 saati geçmişti. Hala bacaklarımı hissetmiyordum, kımıldatamıyordum, saçımı bile toplayamamıştım öyle bir ağırlaşma vardı tüm vücudumda. Ve bu çok rahatsız ediciydi. İlk yürümede çok zor olmuştu. Ama epidural etkisi geçtikçe kendime geldim.

Arda’nın doğumunda ise ilk epiduralin zor olmasından, benim gözümün korkmasından dolayı doktorum genel anestezi teklif etti. Bu hastahanenin kuralları gereği doğum epidural olsada eş doğuma katılamıyordu. Genel anesteziden sonra doğumdan 10dk sonra uyandırılacağım söylendi, yarım saat geçmeden de emzirebileceğim sözünü vermişti doktorum. Daha ne olsundu!

Kendimi ilk doğum sonrası ile karşılaştırdığımda bu sefer kuş gibiydim. Hiç bir yerimde bir ağırlık yok sadece dikiş yerinde hafif bir yanma ve sızı. Hepsi o kadardı. Çok rahat bir şekilde hareket edebiliyordum. Kendimi çok rahat kaldırdım. Ve bu durum beni çok mutlu etti, bu rahatlıkla biraz fazla kendime güvendim ve çok çabuk ayaklandım. Hastahanede sadece bir gece kaldım ve çok hızlı bir şekilde normal yaşamıma döndüm. Birde küçük abi vardı sonuçta.
İki oğlumuda rahat bir şekilde kucakladım 🙂

Darısı doğumu bekleyenlerin başına… Dertsiz tasasız kavuşmalarınız olsun inşallah!

image

Aras 32 aylık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir