38.Hafta; Sanki hazırız galiba

Ve 38. haftayı tamamladık.
Yeni minik için hazırlıklar, kıyafetleri hazırlamak, bahar temizliği derken son haftaya dayandık.
Kasılmalarla, koşuşturmacayla geçiyor günler. Maşallahım var diyelim şimdiye kadar yaptığım her işimi aynen yapmaya devam edebiliyorum. Ama Aras’la birlikte öğle uykusunda kestirmeyi ihmal edemiyorum artık.

Neredeyse Aras’a doğuma girdiğim kiloya yetiştim ama görünüm olarak Aras’a hamileliğimde olduğum gibi tosuncuk görünmüyorum. Daha göbekten ibaret bir görünümüm var.

Ve doktorum hem ikinci hamilelik, hem ikinci sezeryan olacağından 38.hafta bitiminde planlı bir sezeryan teklif etmişti. Ama ben tıbbi olarak bir sakınca olmadığı sürece gittiği yere kadar devam etmek istediğimi söyledim. Ve bu planla yolumuza devam ediyoruz. Bir aksilik olmadığı sürece 40. haftaya girdiğimizde planlı bir sezeryanla miniğimize kavuşacağız inşallah. Malesef ki normal doğum yapma hakkını yaşayamayacağım, içimde buruk bir sızı.

Okuduğum kaynaklarda 38.hafta bebeğin gelişiminin tamamlandığı bilgisi verilsede planlı bir sezeryan için 39.haftayı tamamlamak bebek için çok önemli olduğu söyleniyor. Annenin karnında geçirilen +1 günün önemli olmadığına kimse inandıramaz beni. Keşke kendi istediği zamanda doğumu başlatabilecek zamana kadar devam edebilsek.

Aras’la konusu açıldıkça kardeş muhabbeti yapıyoruz. Yaşayacaklarımıza yabancı kalmaması için olacak rutinlerden muhabbet ediyoruz Aras istediği ve sorduğu kadar. Odamızda da kardeşe yer açtık. Sanki hazırız.

Ama en büyük derdim hastahane günlerinde nasıl yapmalı nasıl etmeli de Aras’la birlikte yeni hayatımıza yumaşak bir geçiş yapmalı? Bilmem kaç tane senaryo var aklımda. Her seferinde bir diğeri daha mantıklı geliyor.

Şimdiye kadar hiç ayrı da yatmadık Aras’la.
Neyse ki çoğu konuda takıntılı olan Aras’ın ihtiyacına yardım etmesini kabullendiği ve onunla mutlu olduğu, “iyiki var” olan bir babannesi var. Ve birde beni rahatlatmayı başaran, varlığıyla Aras’a çok iyi destek olabilecek babası.
İçime serin sular serpiyorlar sadece varlıklarıyla…

Senaryolar uçuşa dursun, biz seçimi Aras’a bırakmaya karar verdik. Bakalım kısmet 🙂 Yaşayıp göreceğiz hep birlikte.

image

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir