12.hafta; elveda halsizlik

Hamileliğin şokunu atlattıktan sonra kaleme aldığım yazıları yayınlamak için önce miniğin kalp atışlarını duymayı beklemiştim. Yani 8.haftada yapılan doktor kontrolünü. Hamileliğimi ilan ettiğimde 8.haftadaydım. Yazılar biraz geriden geldi anlayacağınız.

Şimdi eşitleyelim durumu ki bir düzen için devam edelim, şu anda 12. haftadayım.

En son yazdığım 6. hafta yazımdan sonra uzun bir ara vermiş olmuşum aslında. Ama bu haftaları şu şekilde özetleyebilirim.
8.haftadan sonra başlayan derin bir yorgunluk, halsizlik hali ile geçti. Miniğin gelişiminin en hızlı olduğu, minik bir insana benzemeye başladığı bu dönemde tüm enerjinizi ona amade ediyorsunuz.

Aras sabah 7 gibi uyanıp akşam 9 gibi uyumuş oluyor. Bende onun uyku saatlerine uyum sağlıyorum. Uyuduğu gibi bende sızmış oluyorum. Sabah erken kalkıp yemekti oyundu derken tam artık dayanamayacağım herhalde dediğim saatte Aras’ın uyku saati de gelmiş oluyor ve büyük bir mutlulukla birlikte uykuya geçiyoruz. En fazla 2 saat olan öğle uykusu bu dönemde bana jest olsun diyemi bilinmez, ben öyle algıladım 4 saati buldu. Aras için görülmemiş birşey bu!

Son bir kaç gündür eski 2 saat sularına geri döndü 🙂

Hiç kusmadan bu dönemi atlattım. Akşam bir bardak süt içip yatıp, sabah uyanır uyanmaz ekmek arasına biraz peynir midemi yatıştıran en büyük yadımcı oldu.

Sık yeme alışkanlığıyla bir anda basan ter ve baygınlık hissinden kurtuldum. 3 ana öğün tamam arada yenen meyve ve yoğurtlar da tamam. Ama bu sıklık bile benim şekerimin düşmesine engel olmuyordu. Doktorunda tavsiyesiyle maksimum 1-1,5 saat arayla kuru meyve, ceviz, badem karışımlarından da biraz biraz yedim anca o zaman kendime gelmeye başladım.

Ve bunca yemeye ilk 3 ayı yaklaşık 4 kilo alarak tamamladım.

Aras’ın hamileliğinde yeme kapasitem çok daha fazlaydı ve toplamda 18 kilo almıştım. Özellikle ilk aylarda çok kilo almıştım. Sanırım bu sefer o kadar artmayacak. Fazla kilo ile gitmeyince, şimdi büyüyen karnımın farkına daha güzel varıyorum.

Bu değişimi izlemek bana çok büyük mutluluk veriyor. Her geçen gün birkez daha seviyorum anne olmayı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir