İçeriğe geç

Bebeğinizi sakinleştirme tüyoları “Mahallenin en mutlu bebeği”

Kategori: Yazılar

20140701_223202

Bu kitabı henüz hamileyken hadi bilemedin bebeğin 40’ı çıkmadan okumuş olmanız gerekiyor…
Çünkü o ilk 4 aylık dönemde yaşanan ağlama nöbetlerinin çaresi bu kitapta…

Yazar Dr. Harvey Karp ünlü bir doktor, hemde bir çok dünya çapında ünlünün mesela Madonna’nın doğum sonrası döneminde tavsiyelerine başvurduğu doktormuş… Bilgisinide kendisine saklamıyor öyle sırrı falan yok, aslında var ama ortada… Hatta öncelerden bilinen ama günümüz modern toplum annelerinin unuttuğu püf noktalar…

DSC00781
Aras 5 günlük

Kitabında yazmış herşeyi… Hatta kitaptan önce internette şöyle bir bakıyorsunuz uygulamalı videoları makaleler herşeyi özetliyor… Kitabın özetide var yani elinizin altında.. Ama mutlaka bir okuyun ufkunuz açılsın…

Bir de ben özetleyeyim..
Asıl üzerinde durulan kısım bir bebek aslında 9 aylık doğduğunda fiziksel olarak maksimum doğabilecek boyutlara geldiğinden doğumun gerçekleştiğinden bahsediyor.. Ancak bebek beyinsel gelişimini artık dünyada devam ettirmesi gerektiği için doğmuş ama bu dördüncü 3 aylık dönem ruhsal olarak aslında anne karnına ihtiyaç duyduğu dönem.. Ve kitabı okuyunca ne kadar mantıklı olduğunu anlayacaksınız.

DSC00806
Aras 8 günlük


Hatta kolik gibi rahatsızlıkların görülmediği kültürlerden örnekler veriliyor. Benim en çok dikkatimi çeken; Bali de doğan bebekler doğdukları günden 105 gün boyunca hiç yalnız başına uyumazlar, hatta bir yetişkinin kucağından çok nadiren inerlermiş… bu sürenin sonunda
bir tören yapılır bebek ilk kez su içer ve ayağı ilk kez toprak anaya bastırılırmış..

DSC00947
Aras 25 günlük


Modern yaşamımızda bu gerçeklerden çok çok uzaklaştığımızı ve yeni doğan bebeğin buna uyum sağlamasını istediğimiz gerçeğini görüyorsunuz. 
Bu inanilmaz derece moral bozucu bir durum… Günümüz yaşamı işimizi oldukça zora sokuyor… Buna karşı da bir savaş vermemiz gerekiyor..

Birde beş temel prensip adı altında hiç durmadan ağlayan bebeğinizi sakinleştirebilir, ağlamasını durdurabilir, hatta uyutabilirsiniz, diyor kitapta.

 1. Kundaklama… Tamamen sarmalanmışlık duygusu
 2. Yan yada yüzükoyun yatırma… Bebeğinizin kendisini iyi hissedeceği pozisyon
 3. Şşşşş… Bebeğinizi ençok sakinleştiren ses
 4. Sallama… Bebeğinizin ihtiyaçlarına göre ritimli biçimde sallama
 5. Emmek… Keyif kısmı


Bebeğinizle baştan barışık olmanız için bu kitap tam bir nimet, okuyunuz anneler, okutunuz…
Ben bizzat denedim ve gerçekleşen mucizeye şahitim, burda da bahsetmiştim.. Tüm bunları uygulamak sizin ve bebeğinizin mutlulukla geçmesini sağlayacağınız ilk döneminiz, ilk sevgi tohumlarınız olacak…
Mutlu günleriniz olsun 🙂

DSC00949
Aras  40 günlük

 

3 Yorum

 1. Bu kitabı alıp almamakta çok kararsızdım.Şimdi bu yazıdan sonra hemen sipariş vereceğim 🙂 Teşekkürler.Şuan ben de 28 haftalık hamileyim ve elimden geldiğince bu tarz kitaplar okumaya çalışıyorum.

  28 Ağustos 2014
  |Cevapla
  • acemi anne-Seda Çetiner

   Bir anneye daha ulaşmak çok mutlu ediyor beni. Kesinlikle faydasını göreceksiniz eminim 🙂 Mutlu günler…

   28 Ağustos 2014
   |Cevapla
 2. Bu kitabı okuduğumda kızım büyümüştü . Ben de hemen diğer kitabını da okudum. Mahallenin En Mutlu Yumurcağı. Kesinlikle tavsiye ederim.

  30 Ağustos 2014
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir