Çocuklu Çeşme Tatili

29 Tem

Daha çok var, şöyle yaparız, burda kalırız, şurasıda uygun, amann daha var falan derken, indirimden aldığımız İzmir uçak biletlerini kullanma vaktimiz gelmişti bile. Son hafta kalacağımız oteli Çeşme’den seçip, aracımızı kiralamıştık. Hafta sonuyla birleştirilmiş 4 günlük mini bir tatildi. Uçakta … Read More »

Modern toplumun dertli anneleri “Güvenli Bağlanma”

17 Tem

Günümüz modern toplumunda anne olmak zor zanaat… Modern toplumun ilk yozlaşmışları biz değiliz elbet her kuşakta artarak günümüze kadar uzanıyor ve devamıda gelecek… Günümüz anneleri internet başında, yada kitaplarda olmadı pedagoglarlarda arıyor derdinin çaresini… Her konuda olduğu gibi bu konuda … Read More »

Nedir bu Montessori?

9 Tem

Montessori eğitim sistemi 1870-1952 yıllarında yaşayan İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü olan Maria Montessori’nin geliştirdiği bir eğitim şeklidir. Bu eğitimin doğuşu; zihinsel engelli çocukların eğitildiği bir kurumun yöneticiliğini yaparken, eğittiği zihinsel engellilerin normal diye nitelendirilen çocukların girdiği … Read More »

Göbek bağı ve ilk banyo

7 Tem

Sunay Akın’ın bir şiiri vardı. Giderken … Beni senin gibi bir de annem terketmişti ki göbeğimde durur onun yokluğundan bana kalan çukur Okurken çok etkilendiğimi hatırlamıyorum ama bir derinlere saklanmış belli ki.. Anne olunca depreşti saklandığı yerde.. Her ne kadar … Read More »

İlk dişimiz

4 Tem

Aras 6 aylık Diş çıkarma dönemi çoğu anne için kabusuna dönüşebiliyor… Her çocuk farklı tepkiler veriyor… Ben tabiki bizim miniğin diş çıkarma döneminden bahsediyor olacağım… İş başı yaptıktan sonra ikinci haftada yine bir cuma izininde oyunlar oynarken birde baktım ki … Read More »

Bebeğinizi sakinleştirme tüyoları “Mahallenin en mutlu bebeği”

1 Tem

Bu kitabı henüz hamileyken hadi bilemedin bebeğin 40’ı çıkmadan okumuş olmanız gerekiyor…Çünkü o ilk 4 aylık dönemde yaşanan ağlama nöbetlerinin çaresi bu kitapta…Yazar Dr. Harvey Karp ünlü bir doktor, hemde bir çok dünya çapında ünlünün mesela Madonna’nın doğum sonrası döneminde … Read More »