Tuvalet eğitimi

blogger-image--1421305644

Bugün bezsiz geçirdiğimiz 3. gün. Ve başlattığımız çiş kampını sonlandırmış bulunuyoruz 🙂

Öyle ki, öğle uykusu arasında çiş yapmak için uyandı, yaptık ve uyumaya devam ettik. Daha ne olsun 🙂 Tam bir mucize. Benim küçük erkeğim bugün biraz daha büyüdü!

Bu bloğa başlamak için geç kaldığımı düşünüyorum hep ama bir yandanda yaşanmışlıkları biriktirmek gerekiyor cümlelere dökebilmek için. Artık çiş konusunda deneyimli bir anneyim 🙂

Ama her çocuk o kadar farklı ki, hepsinden ayrı bir hikaye çıkar biliyorum.
Ancak küçük ayrıntılar herzaman işinizi kolaylaştıracak büyük adımlar oluyor.

Aras’ın bu durumu çabuk kabullenmesinin ve kavramasının minik ayrıntılarını paylaşmak istiyorum ki, sizde de işe yarayacağını düşünüyorum.

Biz Aras 22 aylıkken bu işi halletmiş olduk. Çocuğunuzun kendini ne kadar ifade edebildiği ve bu durum için ne kadar hazır olduğu ancak o belirleyebilir. Ama sizinde bu durumu destekleyici davranmanız gerekiyor hepsinden önce, daha küçük diye düşünmeyin. 2.yaşını dolduracağı senenin yaz mevsimi doğru tercih bence, ertelemeyin deneyin. 

Öncesinde lazımlıkla mutlaka tanıştırın. Kullanmaya başalamadan birkaç ay önce hatta. Biz lazımlığı, hemde şu en ucuzlardan, çift banyoyada koyduk. Müziklisi, allısı, pullusu bir çok çeşidi var, ama bu sadece tuvalet. Olayı abatmaya gerek yok.

Biz tuvalete gittiğimizde bunu söylüyorduk ve oda banyoya girdiğinde lazımlığına oturuyordu. Çok küçük ama önemli bir ayrıntı. Onun da bir tuvaleti olduğu bilincini kazanması gerekiyor. Aras’ın küçük tuvaleti diyorduk, bu durum 2ay kadar devam etti. Çocuğun farkındalığı artıyor ve ne yapacağını daha kolay benimsemesini sağlıyor.

İlk deneme günümüzde ilk çiş kazaları sanki yaptığının farkında bile değil gibiydi, bir anda yapı verdi. Bu durum anne üzerinde “aa daha hazır değil, yaparken farketmiyor bile” gibi bir düşünceyi geliştirebilir. Biran benim aklımdan da geçmedi değil. Ama çocuğunuz şimdiye kadar bu şekilde yapıyordu zaten bildiği bu. Ona zaman tanıyın. Islandığında duyduğu hisi tanısın.
İlk ıslatmada sadece baktı.
2.ıslatmada “Islak oldu!” diyerek şaşırdı. Ben bundan sonraki aşamada devreye girdim ve “ıslanmaması için tuvalete yapmalıyız” diye basit bir yönlendirme yaptım. Yaklaşık 2 saat sonra 3. çişimizi lazımlığa yaptık. Ben oturmayı teklif ettim ve oturdu. Hemde o ana kadar hiç kıyafetlerini çıkarıp oturmayı kabul etmemiş olmasına rağmen. Bir güzel oturdu.

Biz bu deneyimi çok basit bir şekilde atlatmış olduk ki, kolay başarıya ulaştık..
Her durumda olduğu gibi biraz sabır, biraz olayı kendi haline bırakma size çok yardımcı olacak diye düşünüyorum.

Darısı başınıza 🙂

ilk günlerimizide mutlaka okumanızı tavsiye ederim;

Bez bırakma serüvenimizde birinci günümüz…
Bez bırakma serüvenimizde ikinci günümüz…

Tabi birde psikoloğumuzun Tuvalet Eğitimi hakkındaki yazısını.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir