Hamilelik dönemi – 2 ve Doğum

a9fde878fb5811e29a5722000a1fac03_7

Benim genelde tansiyonum hep düşüktür, açlığa hiç gelemem… Hamilelik döneminde de bu durum devam etti. Acıkmadan yemem ve şekerimi ani yükseltebilecek karbonhidratlardan uzak durmam gerekti. Şeker yükleme testinde baygınlık geçirdim. Ama zaten bu durumumdan haberdar olduğum için hiç üzerinde durmadım ve sürekli kan ölçümü yaparak yediklerime dikkat ettiğimde sorun yaşamadığımı fark ettik. Bu durum hala geçerli benim için..

Balıkla pek aram olmadığından bir süre balık hapı, birde emzirme sürecinde de hala devam ettiğim bir vitamin kullandım. İlaç olarak aldıklarım bu kadar.

Yasal süre olan doğuma son 3 hafta kalıncaya kadar çalışmaya devam ettim. Ve aklımda tasarladığım yapacağım, hazırlayacağım bir sürü şeyi tatil dönemi olarak baktığım bu döneme bırakmıştım.

Tam gezmelere ve cicili bicili alışverişlere, keyfi düzenlemelere başlayacaktım ki, çok plan yaparsan kursağında kalır felsefesi yerini buldu.

Cuma izine çıktım, pazartesi kontrole gittim. 38. haftadaydım ve bebek yan duruş pozisyonuna geçmişti, kordon aşağıdaydı. Olası bir doğum başlamasında kordon sarkması olarak bilinen, bebek için çok tehlikeli ve acil müdahale gerektiren bir durumun içinde olduğunu öğrendik.

Hayatımda hiç yaşamadığım kadar stresli günler başladı bizim için. Sürekli bu konuyla ilgili bir şeyler okuyor, ya doğum başlarsa diye tetikte oturuyordum. Eşimde olası bir duruma karşı evden çalışmaya başladı. Ve gün aşırı kontrole gitmeye başladık.

38. haftadan sonra bebek duruşunu değiştirmez derler, bizimki o haftadan sonra gösteriye başladı…

Not almışım o zaman;
37. haftada baş pozisyonu
38. haftada yan pozisyon
38. haftanın sonlarında popo pozisyonu
39. haftada tekrar baş pozisyonu

41. haftanın ilk günü bende hiçbir doğum belirtisi olmadığından epidural anestezi ile sezeryanla doğum yapmış oldum. Ve oğlumuza sağlıklı bir şekilde kavuştuk.

DSC00609 DSC00622 DSC00678 DSC00690

 

Ve mutlu son 🙂


Herkese bol gezmeli, sorunsuz mutlu bir hamilelik dönemi diliyorum…
Tadını çıkarın, arada hamile olduğum anları çok özlüyorum o muhteşemliği yakalayın, mutlu olmamanız imkansız!

Yazının ilk bölümü..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir