Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak

0-2 yaş arası olarak ayırabileceğimiz dönemde çocuklarımızı kitapla tanıştırmış olmak oldukça önemli.. Doğru tercihler yapabilirsek, ilgisini çekmeyi başarabiliyoruz.

1172998_478060708979358_1635530504_nAras 14 aylık

Bu dönemde uygun olan kitabı seçerken bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Çocuğunuzun ilgi alanlarını da işin içine katarsanız sonuç harika oluyor.


“Anne oku!” diye eteğinize yapışıveriyor her fırsatta 🙂

İlk dikkat edeceğiniz şey kalın karton sayfalardan oluşması. Böylece rahatça sayfaları değiştirebiliyor, kendi başına bakabiliyor yırtılmalar olmadan. Aksi durumda müdahale etme isteği içinde oluyorsunuz yırtılmasın diye 🙂 pek hoş bir durum değil..

Resimlemeler çok önemli. Kendi göz zevkinize güvenin bu durumda, çok karışık iç içe geçmiş resimlerden çok daha net şekilli çizimleri, canlı renkleri seçmeniz ilgiyi uyandıracaktır.

İlk kitaplarında sayfa sayısı da oldukça önemli. 4-6 sayfalık kitaplar yeterli ilk aşamada. Sıkılmadan sonuna ulaştığında tamamlama duygusunu yaşıyor. Bu ekstra mutluluk veriyor. Bir daha bir daha başa dönme isteği uyandırıyor.

Hele ki çocuğunuzun ilgisinin daha önceden uyarıldığı, bildiği bir nesneyi içeriyorsa seçtiğiniz kitap dikkati toplaması çok daha kolay oluyor. Bunu yakalamak daha sonra tanıştığı her kitaba ilgiyle yaklaşmasına sebep olacak.
Örneğin; Aras’la her akşam ay dede görme çabasına giriyoruz çok uzun zamandan beri birde ay dede şarkımız vardı.. Bunların üzerine ay dede kitabı bulduk hiç sıkılmadan her fırsatta okutuyor ve resimlere bakarak vakit geçiriyor..

Ses çıkaran, düğmeli kitaplarda var ama çok etkili olduğunu düşünmüyorum en azından Aras’ın üzerinde. Biraz kitaptan uzaklaşmış dikkatini dağıtmışlık hissi veriyor bana..

20140604_142645En basitlerden başlamalı daha sonra dozu arttırmalısınız.. Daha çok sayfa, biraz daha fazla metin.. Çocuk sinyalleri verecektir zaten..

İlk başalarda, sakin olduğu bir zamanda “Hadi kitap okuyalım?” diye teklif edin. Zamanla teklif ondan gelmeye başlayacak… 🙂

Okuma tonunuzda önemli… Siz değer verin ki oda değer vermeyi öğrenebilsin…

Aras’ın kitaplarını da fırsat buldukça paylaşıyor olacağım..

Ha tabi bu kitapları indirim zamanlarında almakta en önemli madde ucuz bulunca kaçırmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir