İçeriğe geç

Çalışan anne mi, evde oturan anne mi?

Kategori: Yazılar

DSC01316

Aras tam 4 aylık olmak üzereydi izin süresi dolduğunda. Ancak tek gıdası anne sütüydü, ve öyle bağımlıydı ki hala işe başlamanın hiç oluru yok gibiydi. İmkanlarda müsait olduğundan 2 ay da ücretsiz izin aldım hiç düşünmeden. Ama bu sürede hızla geçiverdi. Artık ek gıdalara başlamıştık azda olsa ama yine ağırlık anne sütündeydi.


Bu süre sonunu alternatifi yokmuş gibi düşünüp kesin tarih olarak bakmaya başladığımda kendimi de işe başlamaya hazır hissetmeye başladım. Yoksa uzatabilme ihtimalini düşündükçe insan ayrılmak istemiyor kuzusundan. Gün içinde 2, bazen 3 kez uykusu vardı çokta ayrı kalmayacaktı benden onun açısından düşününce.

E birde babanne faktörü vardı ki gözüm hiç arkada kalmayacaktı. Aksi halde çalışabilirmiydim hiç bilmiyorum, hatta biliyorum başkasına bırakamazdım!

Çok özlüyordum tabi haliye her akşam kavuşmaları ise tam bir türk filmi romantikliğinde oluyordu 🙂

Birde gündüz skype üzerinden Aras bilgisayar başında, ben telefon görüntülü konuşuyorduk 🙂
Şarkılarmı söylemiyordum, şebeklikler mi yapmıyordum.. 6 aylık çocuk benimle iletişime geçiyordu resmen bilgisayar başından. Birde ekrana bakıp gülücükler atıyor sonrada laptopun kapağının arkasına bakıyordu ordamıyım diye 🙁
İnsanoğlu alışabiliyor her duruma zamanla..

İş yerinin  sunduğu güzellikle süt iznimi cuma günü toplu olarak kullanıyor, 4 gün işe gitmiş oluyordum. Büyük iyilikti, hem benim hem oğlum için.

Tam süt izinlerimin sonuna gelmiştim ki çalıştığım firmayla yollarımızı ayırdık, zamanlama ise harika oldu.
Yaz başıydı çalışmaya alıştığım gibi şimdi oğlumla bol bol vakit geçireceğim için hemen bu durumu kabul ediverdim 🙂
İş görüşmeleri yapıyorum uygun olduğunu düşündüğüm yerlerle her an işe başlayabilirim ama Aras’ın bir daha yaşayamayacağımız bu dönemlerini birlikte geçirdiğimiz için kendini çok şanslı hissediyorum. Hayat yine yardım etmişti bana.

Tam 1 yıl oldu evde oturan bir anneyim. Lise döneminden itibaren çalışan, kendi parasını kazanan biri olarak işten uzak kalmak oldukça kasvetli bir durum benim için. Hem maddi açıdan hemde sosyal hayattan kopmuş olmak oldukça sıkıntı veriyor insana. Bir çocuk için çalışma hayatından uzaklaşmayı evde oturmayı seçmeği büyük bir özveri olarak görüyorum.

İmkanlarınız el veriyorsa, 2yıl çocuğun yanında olmayı sonrasında mutlaka çalışan anne olmayı hem çocuk hemde anne için doğru olduğu kanısındayım.. Kendi deneyimim üzerinden.

Ancak daha erken çalışma durumunda olsanız da benim gibi, hiç gözünüz arkada kalmasın. Çocuk çok hızlı öğreniyor, ve alışıyor. Onunla birlikte olduğunuzda nasıl vakit geçirdiğiniz önemli olan.

Şen kavuşmaların, mutlu geçen anların bol olduğu ömürler dilerim…

IMG_20130121_162441İşe başladığım ilk gün (21 ocak)

 

IMG_20130125_133803İlk cuma tatilimiz Aras 6 aylık

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir