Bez bırakma serüvenimiz 1.gün

İnsan doğarken bir kişilikle doğuyor. Hemde genlerinden aldığı tanıdık bişeyler ekleniyor. Ben bazı konularda oldukça takıntılı olabiliyorum. Küçükken yazdan kışa, kıştan yaza alışmam oldukça zaman alırmış. Yaz sıcağında montla evden çıkmışlığım çokmuş. Ben hatırlamıyorum o günleri ama benzer özellikleri Aras’ta görebiliyorum şimdi 🙂

Şort giymeye geçtiğimiz günlerde anca alıştı. Bu kısa diye arızaya bağlıyordu, bu durumu daha yeni atlattık.
Lazımlığımızı 2 ay kadar önce almıştık alışsın, ne işe yaradığını kavrasın diye. İyi de oldu gerçekten işe yaradı. Hemen oturup “çiş yapcazz kalkcazz” diye anlatıyordu. Ama kıyafetleriyle oturuyordu hep. Popişini lazımlığa değdirmiyordu. Hiç üstelemedim bende.

Takıntılı olması bir açıdan iyi birşey ki, en minik hallerini saymazsak şimdiye kadar kakasını hiç dışarıdayken yapmadı mesela. Ya da uyurken çişini yapmıyor mutlaka uyanıyor öyle yapıyor. Bu durum lehimize dönecek yani tuvalete alıştırma döneminde.

Havalarında ısınmasıyla bezi çıkaralım da kilotla dursun yavaşça geçiş yaparız diye düşünüyordum, ama kime giydiriyorsun. Kesinlikle red etti tabi. Yaklaşık 2 aydır sürüyordu bu süreç.

Bu sabah bezimizi değiştirecektik ki yine kilotlarımız ordan oraya gezer moddaydı. Önce çorabını giydirip kiloduda geçiriverdim bir ataklıkla. Fark ettiğinde giymişti 🙂 Tam arızaya bağlayacaktı ki aynanın karşısına geçtik kilodun üstünde ki arbaya baktık, beğendik falan. Babamızı aradık ona da anlattık..
Deveye hendek atlattık anlayacağınız 🙂

Sıra geldi çiş durumlarına ilk sefer altımızı ıslattık tabi. 2saat sonra tekrar. 2 saatte bir çiş yapıyordu gerçekten. Bir kaç kaynaktan okumuştum doğruymuş. Çiş kazalarından sonra lazımlığına oturmayı bu sefer reddetmedi. Bir engeli daha aşmış olduk.
Öğle uykusunda da bez bağlamadım. 2 saat kadar uyudu ve kalktığında lazımlığında oturttum ve kitap okudum biraz daha oturma süresi uzasın diye…

Ve mutlu son… İlk kez lazımlığa çişimizi yaptık 🙂 İnceledi, şaşırdı, sevindi. Babamızda gelmişti hep beraber seromoniyi tamamladık 🙂

Sonrasında çişini söyledi minik kaçırmalarla. Bu ilk günden çok iyi gelişme. Hemde bir çifte ödül olarak kakamızı da lazımlığımıza yapabildik.

Şimdi 3 günlük bir çiş kampımız var 🙂 Bakalım devamında biz neler bekliyor. İlk akşam bez bağladık. İlerleyen günlerde durama göre bakacağız.

Kısacası;
Biz bugün biraz daha büyüdük… 🙂

Bez bırakma serüvenimiz 2.gün…
Tuvalet eğitimi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir