İçeriğe geç

2 yaş ergenliğine ilk adım

Kategori: Yazılar

20140623_152627

Bu satırlarımı Çeşme’nin en mis plajı Ilıca’nın hafif rüzgarlı havasında, dalga ve uyuyan çocuğun verdiği huzur sesinde yazıyorum… 🙂

Ancak bahsedeceğim konu tatilimizin ne kadar güzel geçtiği değil, o konuya ayrı başlık gerek 🙂

Bizim minik oldu 23 aylık.. Şimdiye kadar bir çok anneden duyduğum ve çeşitli kaynaklardan okuduğum şu 2 yaş sendromuna bizde uğramış bulunuyoruz… “Aras hayır!” yada “Sakın yapma!” gibi sihirli cümleleri kullandığınız anda yanmış bulunuyorsunuz. Hemen gözleri parlıyor ve yaptığı her ne ise daha büyük bir iştahla yapmaya devam ediyor.

Aras’la ilk günden beri çok iyi bir iletişimimiz var. Onu çok iyi anladığımı ve verdiği tepkileri iyi analiz ettiğimi düşünüyorum. Ve çoğu konuya kısa ve açıklayıcı cümlelerle yaklaşıyorum. Ve doğru karşılığı alıyorum bu durumlarda. Yada yaptığı şey hiç önemli değilmiş gibi görmezden gelip başka bir yere dikkatini çekiyorum.. Her an açıklama yapabilir psikolojide, ortamda olamaya biliyorsunuz. Yaptığı şey ona ciddi zarar verebilecek bişey de olabiliyor. Babamız biraz sabırsız olabiliyor. Bir çok etken birleşince durum gitgide zorlaşabiliyor. Biz henüz çok başındayız ve henüz başaçıkabilir durumdayız.
Ama anladım ki çocukla ebeveyin arasında ipin koptuğu yer tam burası!

Eğer çocukla inatlaşmalara, bağrışmalara, hayırlara bu zamanda başlarsanız zaptedilemez bir çocuğa ulaşmanız 1 yılınızı almaz.

Aras aslında oldukça uysal ama uç noktalara çıkabilen bir çocuk özellikle 2 yaş ergenliğinden beri 🙂 Birlikte bişeyler yapmaktan çok zevk alıyor, uyumlu, dikkatli ve ilgileniliyor olmak çok hoşuna gidiyor.

Ani çıkışlarımızı duruma göre bazen sarılarak, bazen görmezden gelerek, bazen etken olan her neyse ortadan kaldırarak çözüme ulaşabiliyoruz.

Bu dönemin iletişimizin her geçen gün kuvvetlenerek devam etmesiyle geçmesini umuyorum..
2yaş sendromu olarak bizim yaşadığımız durumları ayrı bir yazıda bahsediyor olacağım. Gerçekten bu konu bunu hakediyor 🙂

Annelere bol sabır, hoş görü ve üstesinden gelecek güç diliyorum, başta kendime. 🙂

Miniklere de bol kahkahalı günler 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir