Doğru emzirme nasıl olur?

Her emziren anne “Acaba doyuyor mu?” sorusuyla baya bir kafa patlatıyordur sanıyorum.
Doğduğu andan beri sürekli emmek, hatta kucakta uyuyup uyanınca emmeye devam etmek isteyen bir bebeğim vardı. Durum böyle olunca işkillenmemek elde değil.


Hastahanede 15dk sağ 15dk sol göğüsten emzir diye telkin almıştım. Ve bunu uygulamaya çalışıyordum. Ama zaman geçtikçe kendimi çok çaresiz hissediyordum. Bişeyler yanlıştı. Bu şekilde bir aydan fazla bir süre içsel boğuşmayla geçti..

Allahın sevgili kuluyum herhalde kılavuz ayağıma geldi.

Birgün alışveriş merkezlerinden birinin emzirme odasında Aras’ı doyurmaya çalışırken; yarım yamalak türkçesi ve kucağında 40 günlük sadece anne sütü emmesiyle 6 kiloya yakın 5.bebeğiyle (!) 40 yaşlarında Uzman Ebe(!) bir kadın girdi içeriye…

Sahip olduğu sıfatlarla benim için tam bir Evliya idi! 🙂

Ondan öğrendiğimi aynen aktarıyorum;

**
2 saat boyunca her emmek istediğinde aynı memeden emzir. 2 saat geçtikten sonra diğer memeye geç. Emerken son süt denen kısım tokluk hissini veren ve yağlı olan kısım,  15dk biri 15dk biri olunca tabi bu kısım haliyle es geçilmiş oluyor genelde.

Memeyi bırakınca mutlaka uyusa dahi gazını çıkar. Gaz çıkarınca tekrar emzir, mideden hava çıkınca süt için yer açılır, bu kısmıda doldurunca doygunluk süresi de uzar.

İlk dönemde gece ve gündüz emzirme aralığı 3 saati geçmemeli. Sonrasını bebeğin talebi belirleyecektir.

**

Olay budur sevgili anneler! Kaliteli diye milyarlar ödediğiniz hastahanelerdeki kişilerden yanlış yada detaylı olmayan geçici bilgiler alabiliyorsunuz. Bahsedilen 15dk sağ 15dk sol göğüsten emzirme önerisi sadece ilk günlerde iki göğüsün de uyarılması ve bebeğin kolostrum denilen ilk sütünü bol bol alması için. Sonrasında anlatığım şekilde devam edebilirsiniz.

Neyse ki biz bu bilgiyle huzura erdik, umarım bu yazıma ulaşarak faydalanan anneler olur.

Sevgiler…


Not: O kadına gönülden teşekkür… Kendi farkında değil ama 5dk da hayatımı değiştirdi!

“Doğru emzirme nasıl olur?” hakkında 2 yorum

  1. Ilk paragrafta yazdiginizin aynisini yasiyorum.tam bir kisir dongu.uykumuz cok az.emerken uyursa gazini cikarmak icin ugrasmiyorum bile tekrar uyanip yine emmek istiyor.yazdiklarinizi deneyecegim.merak ettigim bunlari uyguladiktan sonraki sureciniz..bu arada bebegim 34 gunluk..

  2. acemi anne-Seda Çetiner

    Sizi çok iyi anlıyorum tam aynı süreç. Bende emzirirken kakasını yaptığında uyanacak diye temizlemeye korkuyordum bu ilk günlerde, çocuğu pişik yapmıştım 🙂 Bu şekilde emzirildiğinde daha huzurlu ve doygun oldu. Gazını çıkarırken sakince omzuma yatırıyordum kucağımda uyuyordu hep. Bu yazıyı okumanızıda tavsiye ederim. http://www.bircocukbuyurken.com/2014/07/bebeginiz-cok-mu-aglyor-yoksa-kolik-mi.html
    Bu günlerin tadını çıkarın çünkü geride kalıyor. Kolaylıklar, sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir